چرا سوخت باکیفیت و مرغوب تولید نمی‌شود؟

حمیدرضا صالحی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، درباره اوضاع تولید و توزیع بنزین در کشور اظهار داشت: بخشی از موضوع ناترازی عرضه و تقاضای بنزین در کشور ما به مدیریت برمی‌گردد، در حالی که نقش دولت باید رگولاتور باشد ولی اکنون پالایش و پخش در اختیار دولت است و بخش سوخت را مدیریت می‌کند. در هیچ جای دنیا دولت توزیع‌کننده سوخت نیست، امروز شرایطی نیست که دولت مثل گذشته عمل کند زیرا منابع مالی ندارد و جایگاهش نسبت به قبل تغییر کرده است. در دنیا هیچ پالایشگاهی تمام‌قد دولتی نیست، اما در کشور ما دولت مدل‌های قبلی را ادامه می‌دهد.

وی افزود: اکنون دولت نفتی را که بابت تبدیل به بنزین و گازوئیل به پالایشگاه تحویل می‌دهد هم برای پوشش نیاز داخل و هم صادرات کافی نیست و همین موضوع از کیفیت هم کم می‌کند، در حالی که اگر اقتصاد درست تعریف شود و دولت از تصدی‌گری این بخش خارج شود و فقط تعیین‌کننده قیمت و رگولاتور باشد و مسئولیت تولید و توزیع کم‌کم به بخش خصوصی واگذار شود هم قیمت به سمت واقعی‌سازی می‌رود و هم کسب و کار جدید تعریف و کیک این بخش نیز بزرگ می‌شود.
نائب رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران تاکید کرد: هر جایی که دولت چنبره زده و حضور دارد ما مشکل داریم یعنی همان اتفاقی که در حوزه گاز و برق کشور رخ داده در مورد سوخت هم تکرار می‌شود. ما در اقتصاد کلان مشکل بنیادین داریم، اکنون نقش دولت و بخش خصوصی باید بازتعریف شود و دولت در جایی قرار گیرد که مثمرثمر باشد و بخش خصوصی هم راندمان و بهره‌وری را بالا ببرد و هم اینکه سرمایه‌گذاری انجام دهد.

وی بیان داشت: ما باید برنامه چند ساله داشته باشیم، دولت از مدیریت و تصدی‌گری سوخت خارج شود و وظیفه پالایش و پخش را چند کنسرسیوم انجام دهد. دولت اجازه دهد بخش خصوصی رشد کند و برای کیفیت و کمیت و قیمت مناسب هم پاسخگو باشد، بنابراین سیاست کلانی که همه دنبال آن هستیم از دولت شروع شود.
صالحی گفت: اکنون شرایطی است که تولید در حال رکود و افت است و نیاز به سرمایه‌گذاری دارد اما مصرف روال قبلی خود را طی می‌کند و این برای کشور جهان سوم یک چالش بزرگ ایجاد می‌کند زیرا ساز و کار لازم برای حل موضوع دیده نشده، بنابراین سوخت باکیفیت و مرغوب تولید نمی‌شود چراکه دولت سرمایه و درآمد نفتی و بودجه عمرانی ندارد.
وی با بیان اینکه دولت باید به سمتی برود که مردم را وارد ماجرا کند، زمانی مردم ورود می‌کنند که خودشان اختیار داشته باشند، تاکید کرد: اکنون به خاطر ارزانی از مرزهای شرقی کشور قاچاق هم صورت می‌گیرد، سال‌ها است برنامه‌ای برای واقعی شدن قیمت نداریم، بنابراین اوضاع تولید را هم به لحاظ کمیت و هم کیفیت در پالایشگاه‌ها تحت‌تاثیر قرار داده است، بعبارت دیگر هم در بخش تولید به دلیل عدم سرمایه‌گذاری مشکل داریم و هم اینکه برای کنترل مصرف برنامه‌ریزی نکرده‌ایم و تا این دو مشکل حل نشود این چالش همچنان ادامه خواهد داشت.


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

ادامه مطلب

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، سه شنبه 15 اسفند 1402 5:50 ب.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد