قیمت‌گذاری دولتی مانع اصلی تولید انرژی‌های نو

حمیدرضا صالحی، عضوهیات نمایندگان اتاق تهران در گفت‌وگو با سایت اتاق تهران به این نکته اشاره می‌کند که برخورداری ایران از سوخت‌های فسیلی ارزان‌قیمت همچون نفت سبب شده است، سرمایه‌گذاری در حوزه توسعه انرژی‌های نو برای مسئولان دولتی فاقد توجیه اقتصادی باشد. در چنین شرایطی، دولت دست کم باید اجازه می‌داد که بخش خصوصی وارد این عرصه شود اما به دلیل قیمت‌گذاری‌های غیر واقع‌بینانه، فعالان اقتصادی نیز از انگیزه کافی برای تولید انرژی‌های جایگزین برخوردار نبوده‌اند.
این عضو سندیکای برق البته می‌گوید که در سه سال اخیر به دلیل توجه دولت به این بخش و تعیین قیمت‌های واقعی، صنعت تولید انرژی‌های نو، حرکت رو به رشدی را آغاز کرده است.
صالحی با بیان اینکه ایران در شمار هشت کشور دارنده بیشترین تشعشع خورشیدی قرار دارد، افزود: به رغم حرکت رو به رشد این صنعت در کشور، عملکرد ایران در بهره‌گیری از این ظرفیت در قیاس با سایر کشورها، قابل دفاع نیست.
او افزود: پس از اجرایی شدن برجام و ورود هیات‌ها به ایران، اغلب آنها نسبت به سرمایه‌گذاری در این بخش تاکید داشتند. امیدواریم ایران بتواند از این ظرفیت به عنوان فرصتی برای جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی بهره‌مند شود.
محیط زیست و فناوری
بنا بر گزارش مجمع جهانی اقتصاد، کاهش گازهای گلخانه‌ای هدف اصلی کشورهای برای مصرف انرژی‌های تجدیدپذیر معرفی شده است. اروپا می‌خواهد در عین حال از تامین انرژی خود، اطمینانی نسبی داشته باشد و وابستگی خود به واردات انرژی را کم کند. ضمن این که نوآوری‌های صنعتی و فناوری نیز به کمک اروپا آمده تا سهم استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر را افزایش دهد.


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

ادامه مطلب

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، سه شنبه 15 اسفند 1402 5:55 ب.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد