صادرات ۱،۲ ميليارد دلاري خدمات فني و مهندسي در ۱۴۰۲

در حالي كه شركت‌هاي پيمانكاري به‌شدت از عدم حمايت دولت از صادرات خدمات فني و مهندسي به كشورهاي دوست و همسايه و البته به‌شدت نيازمند اين خدمات مانند سوريه و عراق گله مند هستند، يك مقام مسوول با اشاره به اعزام هيات‌هاي خدمات فني ومهندسي به عراق، چين و روسيه، گفت: در سال گذشته صادرات خدمات فني و مهندسي كشور به يك ميليارد و ۲۹۲ ميليون دلار رسيد.

در حالي كه شركت‌هاي پيمانكاري به‌شدت از عدم حمايت دولت از صادرات خدمات فني و مهندسي به كشورهاي دوست و همسايه و البته به‌شدت نيازمند اين خدمات مانند سوريه و عراق گله مند هستند، يك مقام مسوول با اشاره به اعزام هيات‌هاي خدمات فني ومهندسي به عراق، چين و روسيه، گفت: در سال گذشته صادرات خدمات فني و مهندسي كشور به يك ميليارد و ۲۹۲ ميليون دلار رسيد.
اگرچه همچنان، نام سوريه به عنوان كشوري كه ايران در آن نفوذ سياسي فراواني دارد در اين فهرست ديده نمي‌شود اما صادرات خدمات فني و مهندسي به كشوري همچون چين و تا حدي روسيه نيز شبهه برانگيز است، چه آنكه طي دو سال اخير، بحث مسكن سازي توسط چيني‌ها در ايران توسط دولت و شهرداري داغ شده است. البته در نيمه دوم سال گذشته نيز توسعه فاز ۲ شهرفرودگاهي امام خميني (ره) نيز به چيني‌ها واگذار شد. و شهرداري تهران با شركت‌هاي چيني براي مسكن سازي در ابعاد ۲۰۰ هزار واحد در پايتخت تفاهمنامه همكاري امضا كرده است.
به گزارش مهر، محمدرضا كريم زاده، مدير كل دفتر صادرات محصولات دانش بنيان و خدمات فني و مهندسي سازمان توسعه تجارت ايران با بيان اينكه در ۱۲ ماه سال گذشته صادرات خدمات فني و مهندسي كشور به يك ميليارد و ۲۹۲ ميليون دلار رسيد، اظهار كرد: طي اين مدت ۲۶۴ مورد گواهي صادرات خدمات و تعيين تعهد ارزي، ۹۴ مورد صدور يا تمديد مجوز خروج موقت، ۱۸ مورد ضمانتنامه ارزي و مجوز ورود قطعي تجهيزات و ماشين آلات براي استفاده در پروژه‌هاي برون مرزي براي متقاضيان صادر شده است. همچنين، در اين مدت ۳۰ فقره قرارداد انجام خدمات فني ومهندسي در ۲۰ كشور جهان توسط شركت‌هاي برتر در اين حوزه منعقد شده است. كريم‌زاده با اشاره به اراده جدي دولت براي تسهيل مسير صادرات خدمات فني ومهندسي، گفت: در راستاي پشتيباني از فعاليت‌هاي برون مرزي حوزه صادرات خدمات فني ومهندسي در سال گذشته اقداماتي مانند اصلاح آيين نامه اجرايي حمايت از صادركنندگان خدمات فني و مهندسي (مصوب هيأت وزيران)، تدوين پيش‌نويس بسته حمايتي صادركنندگان خدمات فني ومهندسي و تدوين برنامه توسعه بازار خدمات فني مهندسي در كشورهاي هدف صادراتي صورت پذيرفته است. وي با تاكيد بر حمايت‌هاي سازمان توسعه تجارت ايران در حوزه خدمات فني و مهندسي، گفت: سال گذشته هيأت‌هاي مختلف تجاري و تخصصي به كشورهاي عراق، چين، تاجيكستان، ازبكستان و روسيه اعزام كرديم. كريم‌زاده گفت: سال گذشته دو رويداد مهم در حوزه گردشگري از جمله همايش جامع گردشگري سلامت و سمپوزيوم گردشگري با همكاري وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي و دانشگاه آزاد اسلامي براي بررسي راهكارهاي توسعه اين بخش‌ها برگزار شد؛ همچنين تشكيل كارگروه توسعه صادرات بخش سلامت با حضور نمايندگان دستگاه‌هاي اجرايي عضو به صورت ماهانه براي پايش بازار و رفع موانع در دستور كار سازمان توسعه تجارت ايران قرار گرفته است. گفتني است، بر اساس آخرين آمار كارشناسي نشده صادرات كشور در حوزه‌هاي مختلف صادرات خدمات از جمله گردشگري، صنايع خلاق و ترانزيت اعم از جاده‌اي، دريايي و ريلي و ساير خدمات بيش از ۱۴۰۰۰ ميليون دلار برآورد شده است كه انتظار مي‌رود با برنامه‌ريزي‌هاي لحاظ شده جهت توسعه بازار بين الملل در سال نو، شاهد رشد قابل ملاحظه صادرات كشور در تمام حوزه‌هاي صادرات خدمات باشيم.


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

ادامه مطلب

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، یک شنبه 24 تیر 1403 6:20 ب.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد