ارائه 800 میلیون دلار ضمانت نامه در بخش انرژی

چهلمین جلسه هیات مدیره فدراسیون صادرات انرژی یازدهم خردادماه با حضور رئیس هیات مدیره و مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی فدراسیون صادرات انرژی، در ابتدای این جلسه حمیدرضا صالحی دبیر فدراسیون صادرات انرژی با اشاره به اینکه یکی از دغدغه های اصلی فعالان بخش خصوصی این است که صادرات در کشور تمرکز پیدا کند، گفت: در واقع دغدغه اصلی این است که صادرات متولی محکمی داشته باشد تا بتوان مسائل و مشکلات آن را دنبال کرد.

وی در ادامه افزود:همچنین ما باید بتوانیم تعامل بیشتری با دستگاه های مختلف داشته باشیم تا با گفت و گو و طرح مشکلات و با حضور افرادی که می توانند مشکلات را از سه راه صادرکنندگان بردارند، مفید واقع شویم و در عین حال برای مجموعه خود نتایج و خروجی هایی را داشته باشیم و در سطوح بالاتر مانند مجلس و ریاست جمهوری مطالبات صادرکنندگان انرژی را دنبال کنیم.

تامین مالی و پوشش بیمه ای؛ لازمه صادرات

در ادامه این نشست مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران اظهار داشت:پس از لغو تحریم ها که بسیاری از شرکت های بزرگ به کشورمان آمدند، این موضوع مشخص شد که صندوق ضمانت صادرات چه اهمیتی در دنیا دارد. وی در ادامه افزود: هیچ گاه کشورهای اروپایی در گذشته با جمعیت کم و تولید بالا مجبور بودند از موسسات بیمه اعتبار استفاده کنند بتوانند اجناس و کالاهای خود را در خارج از کشورشان به فروش برسانند.

سید علی با اشاره به اینکه صادرات دو فاکتور دارد، گفت: یک فاکتور، تامین مالی و دیگری پوشش بیمه ای است و این دو موضوع است که صادرات را به خصوص در خدمات فنی و مهندسی توسعه می دهد. در واقع بدون موسسات بیمه ای هیچ اتفاقی در دنیا نمی افتد.

وی خاطرنشان کرد:صندوق های ضمانت صادرات بدون بانک ها حرکت نخواهند کرد و متاسفانه در کشور ما سیستم بانکی واردات را انجام می دهد اما در مورد صادرات اینگونه عمل نمی کند.در کشورما یک بانک توسعه صادرات وجود دارد و این بانک هم باید کشش داشته باشد تا بتواند با تمام مجموعه ها تعامل برقرار کند و برای ان منظور باید حتما شعب آن فعال شود.

سید علی افزود: ما باید به سمتی برویم که بانک های صادرات، ملت، ملی و تجارت وارد صادرات شوند.

افزایش میزان صادرات به 42 میلیارد دلار

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات ایران با بیان اینکه در سال 80 بالغ بر 3 میلیارد دلار صادرات داشته ایم و در حال حاضر این میزان به 42 میلیارد دلار رسیده و یک میلیارد دلار نسبت به واردات افزایش یافته است، اظهار داشت: امروز موضوعی که توانسته نرخ ارز را ثابت نگه دارد، ارز حاصل از صادرات است و زحماتی که صادرکنندگان متحمل شده اند توانسته است تعادل را در مورد نرخ ارز ایجاد کند.

رئیس هیات مدیره صندوق ضمانت صادرات در عین حال تاکید کرد: البته باید حرکت هایی به سمت بالا در مورد ارز داشته باشیم و وضعیت نرخ ارز برای دو سه سال آینده نمی تواند اینگونه باشد.

سید علی با اشاره به اینکه از طرف صندوق توسعه صادرات یک میلیارد دلار برای اعتبار خریدار برقرار شده است، گفت: همچنین 2هزار میلیارد تومان برای اعتبار فروشنده برقرار شده است.

وی با تاکید بر اینکه باید مباحث فاینانس پروژه ها را به صورت جدی دنبال کنیم، اظهار داشت: ده سال پیش 200 میلیون دلار به صندوق ضمانت صادرات اختصاص یافت و این اعتبار فقط برای شرکت در ضمانت نامه های داخلی بود که در مناقصه های های بین المللی برنده میشدند.

سید علی در ادامه افزود: ما در صندوق ضمانت صادرات این کار را انجام دادیم و ضمانت نامه ها را با نیم درصد کارمزد بدون وثیقه تنظیم کردیم و شرکت ها در مناقصات بین المللی شرکت کردند و هر چند در برخی پروژه ها وقفه هایی رخ داد، اما هنوز هم این ضمانت نامه ها به شرکت ها کمک کرده است.

سید علی با اشاره به مباحث برون مرزی صادرات تصریح کرد: در خارج از کشورمان مبانی حقوقی قراردادها برای هر کشور خاص است و نیاز به افراد توانمند و آگاه و آشنا دارد و آشنا کردن افراد با این مسائل از وظایف سندیکاها و تشکل ها است.

صدور 1800 میلیارد دلار اعتبار خریدار در بخش انرژی

وی با بیان اینکه بالغ بر یک میلیارد و 800 میلیون دلار در بخش انرژی اعتبار خریدار صادر شده است، گفت: در این بخش حدود 100 میلیون دلار هم اعتبار فروشنده و 800 میلیون دلار هم ضمانت نامه صادر شده است.

مدیر عامل صندوق ضمانت صادرات با اشاره به اینکه این صندوق حدود یک هزار مشتری دارد، اظهار داشت: دنبال این موضوع هستیم که هر دستگاهی با مقررات این صندوق آشنا شود و به این موضوع واقف باشند که چگونه می توانند از امکانات آن استفاده کنند.

وی با بیان اینکه صادرکنندگان خواستار افزایش سرمایه صندوق ضمانت صادرات هستند، عنوان کرد: امروز معضل این صندوق صرفا افزایش سرمایه نیست و پیش بینی می کنیم که امسال میزان سرمایه از یک میلیارد و 100 میلیون دلار را به 3 میلیارد دلار افزایش دهیم. البته این افزایش سرمایه تا 5 میلیارد دلار جا دارد.

سید علی یکی دیگر از اقدامات انجام شده را کاهش کارمزد بیمه نامه ها عنوان کرد و گفت: در واقع کاهش کارمزد بیمه نامه ها در خارج از کشور کار بزرگی بوده است و تا 80درصد این کارمزد تقلیل یافته است.

وی افزود: پیش بینی ما این است که در پایان سه ماه اول امسال 12 تا 13 برابر سه ماه اول سال گذشته صدور بیمه نامه را داشته باشیم.

مشکلات زیر ساختی در صندوق ضمانت صادرات حل شود

در ادامه این نشست عوض محمد پارسا، رییس فدراسیون صادرات انرژی با اشاره به اینکه این فدراسیون 70درصد صادرات انرژی را پوشش می دهد، گفت: پیشنهاد ما این است که صادرات بدون بیمه ممنوع شود زیرا در صورتی که بیمه وجود نداشته باشد، صادرکنندگان دچار مشکلاتی در کشورهای هدف می شوند و نمی توانند تامین را انجام دهند.

پارسا خاطر نشان کرد: امیدواریم در آینده نزدیک مشکلات زیر ساختی در صندوق ضمانت صادرات حل شود زیرا اگر این اتفاق نیفتد ممکن است در آینده افرادی مسئولیت این صندوق را برعهده بگیرند که سوابق کمی داشته باشند و دو سه سال را صرف آنچه که باید انجام دهند، و پس از اتمام چهار سال هم مدیر عامل صندوق مجددا تغییر کند.

اگر بتوانیم بیمه صندوق ضمانت صادرات را شبیه به ضمانتنامه کنیم یا اگر بیمه و ضمانت نامه هم می خواهیم دریافت کنیم، نرخ ضمانت نامه پایین بیاید که جمع این هزینه ها قابل قبول باشد و در بازار رقابتی بماند.

برای صادرات کالاهای غیرنفتی بیمه نامه صادر شود

در بخش دیگری از این نشست اسپندیاری، عضو هیئت مدیره صندوق ضمانت صادرات در سخنانی گفت: ما برای اینکه بتوانیم صادرات آسانی داشته باشیم به دستور ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، برای کالاهای غیر نفتی باید ضمانت نامه صادر کنیم و مبلغ زیادی باید صرف این ضمانت نامه ها شود.

وی افزود: درخواست من این است که بیمه نامه برای این موضوعات صادر شود و گمرک این موضوع را پذیرفته است، زیرا موضوع ما را از درگیری ضمانت نامه های بانکی رها می کند و کار سریع تر انجام شود. به هر ترتیب اگر این موضوع در دستور کار قرار بگیرد، می تواند ما را در بخش صادرات کمک کند.

کمیته ای برای رفع مشکلات صادرکنندگان ایجاد شود

در ادامه این نشست سیامک دولتشاهی، نایب رییس فدراسیون صادرات انرژی در سخنانی اظهار داشت: به دلیل مسائل سیاسی که در منطقه داریم، برخی از بازارهای هدف از ریسک بالایی برخوردار است و طبیعتا صندوق ضمانت صادرات هم معذوریت هایی دارد. این در حالی است که در سال های اخیر به دلیل این موضوع بسیاری از بازارها را از دست داده ایم و در جاهایی که کمک هایی وجود داشته، نتیجه این شده که آن بازارها را از دست نداده ایم.

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد من این است که برای موارد اضطراری و در مواردی که دولت علاقمند است به دلایل سیاسی کار صدور خدمات فنی –مهندسی انجام شود، کمیته ای به وجود بیاید و پیش از اینکه صادرکنندگان با مشکلاتی مواجه شوند، راهکاری از قبل تعیین شود که این مشکلات و ریسک ها حل شود و ما هم به عنوان بخش خصوصی کمک های لازم را انجام می دهیم.

گفتنی است در پایان این نشست پس از سخنان مطرح شده از سوی اعضای هیئت مدیره فدراسیون صادرات انرژی و برخی از مهمانان، مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات اظهار داشت: هر صادرکننده ای که ضمانت نامه صندوق ضمانت صادرات را دریافت کند و به بانک ببرد، 2 درصد نرخ بهره اش پایین می آید و این موضوع مصوبه شورای پول اعتبار است.

سید علی گفت: موضوع دیگر این است با شرایطی که به وجود آمده به صادرکنندگان اعتبار ریالی با کارمزد 14 تا 16 درصد و  اعتبار ارزی با کارمزد 5/3 درصد داده می شود


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

ادامه مطلب

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، یک شنبه 09 بهمن 1401 6:59 ب.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد