عدم تحقق توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی پس از برجام

 

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته با بیان اینکه قرار بود توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی در بازارهای هدف یکی از نتایج و ثمرات برجام باشد، گفت: متاسفانه به دلیل عدم اثرگذاری در نظام بانکی بازارهای هدف، تا امروز موفق نشده ایم ارتباط بین بانک های ایران و بانک های کشورهای طرف مقابل را برقرار کنیم.

به گزارش هاب انرژی، حمیدرضا صالحی با بیان این مطلب اظهار داشت: متاسفانه این مشکل موجب شده که پیش بینی ها در مورد عملکرد موفق ایران در زمینه صادرات خدمات فنی و مهندسی پس از اجرای برجام، محقق نشود.

نایب رییس کمیسیون انرژی اتاق تهران در ادامه افزود: یکی از مشکلات این است کهکشورهای هدف معمولا ضمانت نامه بانک های ایرانی را قبول نمی کنند و این الزام را دارند که از بانک های آنها ضمانت نامه دریافت شود. به طور مثال در پاکستان برخی از شرکت های ایرانی پروژه هایی را برنده شده اند و در حال حاضر که این شرکت ها نیاز به ارائه ضمانت نامه دارند، پاکستانی ها ضمانت نامه بانک های ایرانی را قبول ندارند و می گویند که شرکت های ایرانی باید از بانک های پاکستانی این ضمانت نامه را دریافت کنند. این در حالی است که بانک مرکزی پاکستان رابطه کارگزاری بانک های این کشور با بانک های ایرانی را منع کرده و بنابراین تا اطلاع ثانوی بانک های پاکستانی نمی توانند برای شرکت های ایرانی ضمانت نامه صادر کنند.

صالحی خاطرنشان کرد: این مشکل موجب شده که شرکت های ایرانی پروژه های بزرگی را در کشورهای هدف مانند پاکستان از دست بدهند و این در حالی است که پاکستان، کشور بسیار خوبی برای پروژه های خدمات فنی و مهندسی شرکت های ایرانی است.

دبیر کل فدراسیون صادرات انرژی با اشاره به اینکه حل نشدن این مشکل جای تاسف دارد، گفت: درخواست فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته این است که هر چه زودتر بانک مرکزی اقدام عاجل را در این زمینه انجام دهد و وزارت امور خارجه کشورمان هم در این زمینه کمک کند وتلاش مستمری را تا حصول نتیجه در این زمینه انجام دهند.

صالحی با بیان اینکه یکی از دستاوردهای سفر رییس جمهور و هیئت همراه به پاکستان پس از برجام حل این مشکل در آینده نزدیک قلمداد شد، اظهار داشت: البته مسئولان بانک مرکزی هم برای حل این مشکل چند سفر به پاکستان داشته اند، اما به رغم این پیگیری ها هنوز نامه بانک مرکزی پاکستان به بانک های این کشور مبنی بر ممنوعیت رابطه کارگزاری با بانک های ایرانی ملغی نشده است.

وی با اشاره به اینکه فدراسیون صادرات انرژی ایران هم مکاتباتی در این زمینه داشته و رایزنی هایی را با مسئولان بخش اقتصادی وزارت امور خارجه انجام داده است، گفت: در این رابطه باید وزارت امور خارجه کشورمان هم کمک کند تا در پاکستان ضمانت نامه های شرکت های ایرانی پایدار شود و به کارفرماهای کشورمان داده شود.


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

ادامه مطلب

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، یک شنبه 09 بهمن 1401 7:12 ب.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد