دولت‌ها بازیگران اصلی در بازارهای صادراتی عراق هستند

حمیدرضا صالحی، دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع گفت: امروز رقابت در بازار عراق، رقابت بنگاهی نیست بلکه رقابت دولت‌هاست.
وی در گفت‌وگو با خبرنگار اگزیم نیوز افزود: باید توجه داشت که بطور قطع برنده اصلی بازار صادراتی عراق، یک بنگاه نیست بلکه این دولت‌ها هستند که بر سر میز مذاکره برای بازارهای صادراتی نشسته اند؛ ضروریست یک حرکت جامع و جدی از سوی حاکمیت در این زمینه انجام شود.
صالحی اظهار داشت: بنگاه‌های اقتصادی کشور به خصوص در حوزه برق و خدمات فنی ومهندسی نیازمند ورود دولت به کارزار رقابتی هستند در غیر اینصورت نمی‌توانند سهم شایسته‌ای از این بازار را کسب کنند.
دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته یادآور شد: متاسفانه در گذشته به بهانه‌های مختلف، شاهد کنسل شدن بسیاری از مناقصه‌هایی بودیم که بنگاه‌های ایرانی در آن برنده بودند؛ و این بزنگاهیست که حضور و حمایت دولت در آن ضروری است.
صالحی بیان داشت: از سوی دیگر به نظر می‌رسد فرصت خوبی فراهم شده تا منابع مالی ایران بابت صادرات گاز و برق در عراق، پشتوانه‌ای برای اخذ ضمانتنامه‌هایی شوند که شرکت‌های ایرانی مطالبه می‌کنند؛ به ترتیب و با استفاده از این ضمانتنامه‌هامی‌توانیم پروژه‌های خوبی را در عراق بگیریم. صالحی اظهار داشت: اینکه عراق پس از جنگ نیازمند بازسازی در زیرساخت‌های انرژی به خصوص برق به عنوان رکن توسعه صنایع است، بر کسی پوشیده نیست؛ به جرات می‌توان گفت در همه صنایع برق جایگاه بی‌بدیلی دارد و بازار صادراتی برق با زیرمجموعه‌های سه گانه صادرات خدمات فنی و مهندسی، صادرات الکتریسیته، کالا و تجهیزات بیش از 25 میلیارد دلار صادرات خدمات فنی و مهندسی و کالا و 5 میلیارد دلار صادرات برق دارد.
صالحی اذعان داشت: ظرفیت‌سازی مطلوبی در بنگاه‌های ایرانی انجام گرفته و این توان را داریم که به هدف‌گذاری سی میلیارد دلاری یاد شده دست پیدا کنیم.
وی گفت: امروز در حوزه ساخت کالا و تجهیزات برق ظرفیت بالایی ایجاد کرده‌ایم که فراتر از نیاز داخلی است و شاید بیش از 40 تا 50 درصد از ظرفیت تولید ما خالی مانده که می‌تواند به خارج از کشور انتقال پیدا کند.اگر سرمایه‌گذاران خارجی بتوانند از محل فروش برق آن هم از طریق صادرات اطمینان حاصل کنند، قطعا می‌توان شاهد تعریف پروژه‌های جدید بود؛ صادرات ۵۰ درصد از برق تولید شده، بسیار فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاران خارجی ایجاد کرده است؛ در شرایط امروز اقتصاد کشور، بیش از هر زمان دیگر به حضور و همراهی سرمایه‌گذاران خارجی و داخلی در بخش سرمایه‌گذاری صنعت برق نیاز داریم و رفع این نیاز مستلزم نگاه همه‌جانبه و جامع به موضوع توسط سیاست‌گذاران است.
دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته گفت: ایران با قرار گرفتن در موقعیت استراتژیک بین شرق و غرب، نه تنها از فرصت صادرات برق و خدمات فنی و مهندسی به عراق برخوردار است، بلکه بستر تبدیل شدن به هاب انرژی در منطقه را داراست که می‌تواند منجر به درآمدزایی، توسعه پایدار و امنیت برای کشور شود.


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 9:16 ق.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد