جولان سودجویان با کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف و بدون هویت

 عضو هیأت‌مدیره فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران با بیان اینکه کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف، ابزاری برای جولان سودجویان است، گفت: فعالان اقتصادی اعتقادی به کارت بازرگانی یک‌بار مصرف ندارند و باید برای ایجاد شفافیت در این حوزه از تمامی امضاهای طلایی جلوگیری کرد.
حمیدرضا صالحی درباره سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی به عنوان یکی از بسترهای اصلی فعالیت‌های مخرب و نقش اتاق‌های بازرگانی در صدور این کارت‌ها، اظهار داشت: اتاق بازرگانی در حال حاضر وظیفه کارگزاری صدور کارت بازرگانی را برعهده دارد و تایید این کارت‌ها برعهده نهاد دیگری است.
وی افزود: درباره سوءاستفاده از این کارت‌ها باید به دنبال دلیل افزایش این موضوع باشیم، برای نمونه باید بررسی کنیم آیا مشکل از ساز و کارها و زیرساخت‌هاست؟ یا بستری برای سوءاستفاده فراهم است؟
صالحی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت که برخی اقدامات از سوی نهادهای حاکمیتی موجب فراهم شدن سوءاستفاده این افراد می‌شود. وی گفت: کارت‌های بازرگانی باید به افرادی تعلق گیرد که در این زمینه سابقه‌ای طولانی و تجربیاتی برای فعالیت در این بخش دارند. به گفته این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران، تاکنون تلاش‌هایی در این زمینه شده اما اتاق بازرگانی تنها وظیفه صدور این کارت‌ها را بر عهده داشته و امکان ورود بیشتر به این موضوع را ندارد. وی ادامه دهد: بسیاری از متقاضیان کارت‌های بازرگانی افرادی هستند که قصد ورود به حوزه صادرات و واردات را ندارند. باید با ساز و کار دقیق و شناسایی و ورود و خروج ارز، از صدور کارت بازرگانی برای چنین افرادی جلوگیری شود. صالحی ادامه داد: به نظر من روند صدور کارت‌های یک‌بار مصرف یا کارت‌های بدون هویت باید مورد توجه قرار گیرد تا از جولان سودجویان جلوگیری شود.
این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران گفت: در شرایط فعلی باید از یکسو با نگاه باز، از کسب‌وکارهای قانونی بیشتری حمایت شود، اما از سوی دیگر باید از فعالیت‌های اقتصادی زیرزمینی جلوگیری کرد. صالحی در ادامه درباره اقدامات انجام شده در زمینه اصلاح روند صدور کارت‌های بازرگانی، گفت: در جلسه کمیته ارزی و جلسات متعدد با بانک مرکزی و وزارت صنعت، مشکلات مربوط به این بخش مطرح شده است. وی تصریح کرد: فعالان اقتصادی اعتقادی به کارت بازرگانی به این شکل ندارند، همانطور که در دنیا چنین کارتی وجود ندارد. این عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تاکید کرد: باید با شفافیت در این حوزه از تمامی امضاهای طلایی جلوگیری کرد.


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، یک شنبه 19 مرداد 1399 4:39 ق.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد