تعیین سقف قیمتی برای بازار برق ، مصداق تصدی گری

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران گفت:تعیین سقف قیمتی از سوی دولت برای حضور در بازار برق برای شروع می‌تواند مناسب باشد، اما در آینده با رقابتی بودن فضای عرضه و تقاضا کاهش قیمت هم شاهد هستیم.
 
به گزارش برق نیوز، سید حمیدرضا صالحی، عضو هیأت مدیره سندیکای برق ایران درباره اقتصاد برق گفت: از زمانی که روند تعدیل قیمت برق در همه حوزه‌های صنعتی، کشاورزی و خانگی متوقف شد، اقتصاد برق کشور با مشکلات حادی رو به رو شد چرا که میزان هزینه کرد نیروگاه‌ها از درآمد آن‌ها پیشی گرفت. از آنجایی که دولت توان پرداخت چنین اختلاف قیمت به عنوان یارانه را نداشت با افزایش بدهی‌ها به بانک و پیمانکاران مواجه شد.

وی افزود: در نتیجه چنین مشکلاتی، دولت روند خصوصی سازی نیروگاه‌ها را در پیش گرفت. با این وجود مشکل صنعت برق حل نشد چرا که این عدم تعادل هزینه‌ها و درآمد‌ها از دولت به بخش خصوصی منتقل شده بود و مطالبات بخش خصوصی در حال افزایش بود.
 
مطالبه ۲۰ هزار میلیارد تومانی نیروگاه‌ها
صالحی میزان حدودی مطالبات کنونی بخش نیروگاهی از دولت را ۲۰ هزار میلیارد تومان دانست و ادامه داد: قرار بود از برنامه سوم توسعه نرخ برق متناسب با نرخ تورم با شیب ملایم افزایش یابد، اما از این روند جلوگیری شد. با این وجود سال ۹۴ قانون حمایت از صنعت برق در مجلس تصویب شد. بر اساس ماده ۶ این قانون دولت موظف به پرداخت اختلاف قیمت تمام شده تولید برق با نرخ عرضه شده به مشترکین بود.

طبق گفته رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران برای این کاهش فشار، عرضه و تقاضای برق وارد بورس انرژی شد. بر این اساس صنایعی که بیش از ۵ مگاوات مصرف برق داشتند و این میزان را از دولت می‌خریدند، می‌توانستند برق مورد نیاز خود را از عرضه کنندگان متعددی که در بورس حضور دارند، تأمین کنند. همه تولیدکنندگان برق می‌توانند در بورس به عرضه بپردازند.

عضو هیأت مدیره فدراسیون صادارت انرژی ایران توضیح داد: با حضور خریداران و متقاضیان در بورس، روند قیمت گذاری تکلیفی شامل حال آن‌ها نمی‌شود و می‌توانند در بازاری رقابتی خرید برق داشته باشند. زمانی که از بورس صحبت می‌کنیم به عبارتی عدم دخالت دستوری و تکلیفی دولت را در پی دارد. به همین دلیل تعیین سقف قیمتی از سوی دولت برای حضور در بازار برق برای شروع می‌تواند مناسب باشد، اما در آینده در صورت رقابتی بودن فضای عرضه و تقاضا حتی شاهد کاهش قیمت‌های برق نیز هستیم. این اقدام می‌تواند شروع مناسبی برای اصلاح اقتصاد برق باشد.

از صادرات برق چه خبر؟
صالحی درباره آخرین وضعیت صادرات برق به عراق نیز گفت: آمریکا لغو تحریم‌ها در این حوزه را ۴ ماه تمدید کرده است، اما این فرصت بی شک کافی نیست. نکته‌ای که در این میان باید به آن توجه ویژه داشت، دولتی بودن صادرات برق کشور است.

به گفته این مقام مسؤول دولت تاجر خوبی نیست و اکنون نیز با مشکلات تحریم دست و پنجه نرم می‌کند که این مشکل بزرگ آزادی عمل را در فروش و انتقال درآمد‌ها به داخل کشور با محدودیت رو به رو کرده است. دولت باید به سمت خصوصی کردن صادرات برق پیش رود تا بخش خصوصی بتواند هم تجارت سوددهی را رقم بزند و هم بخشی از درآمد‌ها را به کشور وارد کند. البته در این میان باید به عنوان حامی قدرتمند بخش خصوصی ایفای نقش داشته باشد.


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، شنبه 10 خرداد 1399 5:08 ب.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد