«تسویـه یورویی»، شرط صادرات انـرژی به عراق

دنیای‌اقتصاد : وزیر برق عراق در سفر به تهران درباره توسعه همکاری‌های برقی با ایران با وزیر نیرو دیدار و گفت و گو کرد؛ وی همچنین وعده داد که مطالبات ایران در بخش‌های برق و گاز را سریع‌تر پرداخت کند. در نشست خبری مشترک وزرای دو کشور، رضا اردکانیان در‌خصوص مطالبات ایران از عراق در بخش انرژی، گفت: در مقایسه با بخش گاز،‌ مطالبات بخش برق بسیار عدد کمتری است و در حال پیگیری هستیم و وزیر برق عراق وعده داد که با سرعت بیشتری در هر دو بخش برق و گاز پرداخت‌های خود را انجام دهند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در پاسخ به سوالی درباره میزان صادرات برق ایران در تابستان امسال به عراق اظهار کرد: به دلیل ارتباطی که با همه کشورهای همسایه داریم امکان تبادل انرژی وجود دارد، یعنی از یک کشور همسایه برق می‌خریم و به کشور دیگر همسایه برق می‌فروشیم. وی افزود: چون کشوری که به ما برق می‌فروشد وجه آن را نقدا مطالبه می‌کند، کشوری هم که برق می‌خرد وجه آن را باید به‌موقع پرداخت کند. این از موضوعاتی است که مقامات عراقی هم در جریان آن هستند و می‌دانند که همواره تلاش کردیم شرایط آنها را هم در نظر بگیریم اما این موضوع نسبی و طرفینی است. اردکانیان با اشاره به سفر وزیر برق عراق به تهران و دیدار وی با وزیر نفت ایران و بازدیدهایی که از بخش صنعت برق و گاز کشورمان خواهند داشت، از میزبانی تهران از وزیر برق عراق تا روز دوشنبه خبر داد و گفت:‌ کمیسیون همکاری‌های مشترک اقتصادی ایران و عراق بعد از سال‌ها، سال گذشته در تهران برگزار شد و از طرف ایران، وزارت نیرو و از طرف عراق، وزارت تجارت این کشور مسوول این کمیسیون هستند، اما همکاری‌های وزارت برق عراق با وزارت نیرو و وزارت نفت وسعت زیادی دارد. وی افزود: این سفر عمدتا در راستای تنظیم ترتیب‌های مالی برای پرداخت بدهی‌های عراق به‌طور عمده به شرکت ملی گاز ایران و مقداری هم به شرکت توانیر است و البته به قرار اطلاع، چارچوب خوبی را با وزیر نفت کشورمان توافق کرده‌اند. وی گفت: طبیعی است که از مدتی قبل برنامه‌ریزی را در این زمینه شروع کردیم و امیدواریم به ترتیب با توجه به اولویت‌‌بندی‌هایی که داریم بتوانیم آب و برق را تامین کنیم. شرایط کرونایی،‌ حساسیت تامین به‌موقع و کافی آب و برق در داخل کشور را بیشتر می‌کند و ما متعهدیم آب و برق مورد نیاز مصرف داخلی را بتوانیم تامین کنیم. البته مردم هم در جریان هستند و امیدواریم همکاری کنند که امسال مصرف معقولی داشته باشیم.

اردکانیان در پاسخ به سوال دیگری درباره ظرفیت تولید برق در کشور تصریح کرد: ظرفیت نصب شده ما به پشتوانه تلاش‌هایی که در ۴۰ سال گذشته صورت گرفته از حدود ۷ هزار مگاوات در ابتدای پیروزی انقلاب به ۸۵ هزار مگاوات رسیده است. قراردادی که با وزارت برق عراق برای صادرات داریم حداکثر حدود ۱۳۰۰ مگاوات است. وی افزود: قرارداد ما با وزارت برق عراق بر اساس فرمولی است که قیمت انرژی، نهایتا به یورو ‌باید به شرکت توانیر پرداخت شود. در سفر قبلی من به بغداد با توافقی که با وزارت برق عراق و بانک تجارت این کشور انجام شد حساب یورویی برای هر دو شرکت توانیر و ملی گاز در بانک تجارت عراق افتتاح شد و اگر قرارداد محترم بماند هر دو سمت آن محترم خواهد ماند؛ یعنی پرداخت‌ها یورویی صورت گیرد، صادرات برق و گاز هم طبق قرارداد انجام خواهد شد. اردکانیان در خصوص نیاز برق عراق اظهار کرد:‌ ما هم متوجه مشکل تامین و مصرف برق در عراق هستیم. اردکانیان تاکید کرد: ما آمادگی داریم که از همه توان فنی و مهندسی برای کمک به کشور عراق استفاده کنیم.

در ادامه این نشست «ماجد مهدی حنتوش»، وزیر برق جمهوری عراق، با بیان اینکه همکاری‌های بسیار خوب بین ایران و عراق بر کسی پوشیده نیست، به گفت‌وگوهای روز اول و دوم خود با وزرای نفت و نیروی ایران اشاره و اظهار کرد: در جلساتی که داشتیم در‌خصوص همه راهکارها و راه‌حل‌های تامین انرژی صحبت کردیم. قطعا همکاری ما همکاری مستمر و ادامه‌داری است؛ همچنین در جلسات این سفر در رابطه با بازپرداخت بدهی‌های عراق در دو بخش گاز و برق صحبت کردیم و حتما همکاری‌های بین دو کشور رو به گسترش است.

وزیر برق جمهوری عراق اظهار کرد: در کشور عراق سه‌برابر درخواست برای واردات، کمبود داریم و دولت عراق توانایی پاسخگویی به این درخواست‌ها را ندارد. نمی‌تواند با افزایش درخواست‌ها همگام باشد، به‌خاطر همین موضوع دولت عراق باید برای تامین انرژی مورد نیاز خود انرژی وارد کند تا با کمبود سوخت برای نیروگاه‌ها مواجه نشود. وزیر برق جمهوری عراق یادآور شد: در حال‌حاضر شرکت‌های ایرانی در عراق در همه زمینه‌ها از جمله تامین و راه‌اندازی نیروگاه‌ها در حال فعالیت هستند. وی با بیان اینکه شاید لازم نباشد که تفاهم‌نامه جدیدی را امضا کنیم، گفت: همان‌طور که می‌دانید تفاهم‌نامه الزام‌آور نیست، ولی قرارداد‌ الزام‌آور است که این قرارداد‌ها بین شرکت‌های ایرانی و جمهوری عراق در حال انجام است. به گفته حنتوش، هم‌اکنون شرکت‌های ایرانی در نیروگاه‌های عراق در حال فعالیت هستند و همکاری‌های گسترده‌ای در این زمینه بین دو کشور وجود دارد. وزیر برق جمهوری عراق تاکید کرد: تامین انرژی از سوی ایران هم‌اکنون به صورت مستمر ادامه دارد. مشکلی که ما داشتیم در زمینه تامین سوخت نیروگاه‌ها است، البته در این سفر در رابطه با این موضوع و روش‌های پرداخت به توافقات خوبی رسیدیم.


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

ادامه مطلب

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، دوشنبه 31 خرداد 1400 4:37 ب.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد