بازار برق کشور انحصاری و تعرفه غیرواقعی است

رئیس کمیته صادرات انرژی سندیکای صنعت برق گفت:چون خرید برق در کشور انحصاری است، نرخ آن نیز از طریق کشف قیمت نیست ،به همین دلیل بخش خصوصی جهت ورود به این صنعت انگیزه کافی ندارد.
پیام باقری در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: تا زمانی که نرخ برق مصرفی واقعی نشود و با هزینه تمام شده، اختلاف فاحشی داشته باشد حضور بخش خصوصی در این صنعت ممکن نیست. در صورتی می‌توانیم حضور بخش خصوصی توانمند در صنعت برق را به وضوح حس کنیم که فعالیت دولت و بخش خصوصی در این صنعت در شرایط یکسان انجام شود؛ در چنین صورتی بخش خصوصی امیدوارانه به فعالیت رقابتی می‌پردازد.
وی با اشاره به اینکه در تقاضای بازار صنعت برق در بورس انحصار وجود دارد، اظهار داشت: در چنین شرایطی نرخ مطرح شده نیز از طریق کشف قیمت نبوده و حقیقی نیست؛ به این ترتیب انگیزه‌ای برای ورود به صنعت برق از سوی بخش خصوصی و با هدف توسعه صادرات شکل نمی‌گیرد؛ ضمن اینکه شیوه نرخ گذاری می‌تواند فسادزا باشد.
وی ادامه داد: اولین شرکت‌های خصوصی شده در صنعت برق در بخش توزیع بودند و علت اینکه چنین رویه‌ای ایجاد شد اقتصاد ضعیف برق بود چرا که دولت به اجبار باید نیاز آحاد جامعه را برطرف کند. اما بدلیل سیاست‌های قیمتی، بزرگترین طلبکاران وزارت نیرو در حال حاضر، نیروگاه‌ها هستند.
باقری افزود: عمده صادرات برق ما به عراق است که با خروج داعش از این سرزمین ترکیه، عربستان، چین و شرکت‌های اروپایی برای سرمایه گذاری بازار صنعت برق عراق آستین بالا زدند. در حالی که ایران با تعریف ابزارهای مالی و کانال‌های انتقالی و همچنین هماهنگی و اراده بخش دولتی می‌تواند نقش پررنگ‌تری در این زمینه داشته باش


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، دوشنبه 30 اردیبهشت 1398 9:15 ق.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد