ایران الزامی در پیوستن به طرح فریز نفتی ندارد/ 70 دلار، سقف قیمت نفت است

حمیدرضا صالحی دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا درباره پیوستن ایران به طرح فریز نفتی گفت: زمانی که ما به دلیل تحریم‌ها امکان تولید نفت نداشتیم و دوران سختی را سپری می‌کردیم، بسیاری کشورها مثل عربستان نه تنها جای ما را برای عرضه اشغال کردند بلکه سقف تولید را نیز رعایت نکرده و بیشتر از آنچه اوپک تعیین کرده بود تولید و صادرات داشته‌اند.

وی با اشاره به اینکه اعضا حتی در زمان بالا رفتن سقف اوپک نیز بر علیه ایران رای داده بودند،  اظهار داشت: زمانی که ما نمی‌توانستیم  افزایش سهم داشته باشیم به نفع عربستان و دیگر کشورها شد.  اکنون که این امکان برای ما به وجود آمده باید به توسعه صادرات پرداخته و تا جایی که امکان است تولید را بالا ببریم. 

صالحی با بیان اینکه علت اصلی کاهش قیمت نفت بیش از افزایش تولید؛ سرمایه‌گذاری در شیل‌هاست، تصریح کرد: سرمایه گذاری در شیل‌ها آلترناتیوی است که نمی‌گذارد قیمت نفت آنچنان بالا برود ضمن اینکه رویکرد دنیا جدید به سمت انرژی‌های نو و جریمه‌هایی که باید بابت تولید کربن داده شود میزان مصرف نفت را کاهش می‌دهد و در نتیجه در کل قیمت نفت تا 60 تا 70 دلار بالاتر نمی‌رود.

 وی تاکید کرد: ما در هر صورت نباید تولیدمان را کاهش دهیم چون ما تولیدکننده نفت هستیم و باید بازارمان را حفظ کنیم و بعد از تحریم باید حفظ بازار در اولویت ما باشد تا بتوانیم عرضه و تقاضا را در بازار خود تنظیم کنیم.

دبیرکل فدراسیون صادرات انرژی خاطرنشان کرد: برای ما مهم این است که بازار و روابط‌مان را با خریداران حفظ کنیم و از طرفی روی میادین مشترک کار کرده و از همسایگان عقب نمانیم بنا بر این مهم‌ترین سیاستی که باید اتخاذ کنیم  افزایش تولید تا رسیدن به جایگاه اصلی‌مان است.

وی یادآور شد: سیاست دیگری که ما باید برای حفظ بازار و تحکیم روابط با همسایگان دنبال کنیم سوآپ نفت است چرا که دنبال کردن فرصت‌های مربوط به انرژی از اصلی‌ترین سیاست‌هایی است که باید در این حوزه دنبال کنیم ضمن اینکه باید گفت چشم انداز آینده نیز در این روند مثبت خواهد بود.


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

ادامه مطلب

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، چهارشنبه 09 آذر 1401 7:59 ق.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد