آغاز فصل جدید روابط بانکی ایران و اروپا

مجید قاسمی امروز در نشستی خبری در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه در دوران پسابرجام آیا دولت باید خطوط قرمز اقتصادی درنظر بگیرد یا خیر؟ گفت: هر کشوری در چارچوب نیازهای خود گام بر می دارد، در مباحث سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، اقتصاد به دو بخش درون زا و برون گرا تقسیم می شود و لازم است که در هر قراردادی که با کشورهای دیگر منعقد می شود به تامین سرمایه و تکنولوژی های توجه شود.

وی با بیان اینکه قرار نیست به دلیل امکاناتی که در دوران پساتحریم ایجاد می شود هر وارداتی به کشور صورت گیرد، تصریح کرد: در سفر اخیر هیات ایرانی به ایتالیا و فرانسه تفاهم نامه های کلیدی و راهبردی بر اساس نیازهای اساسی منعقد شد و امید است که بقیه مذاکرات هم به همین شکل ادامه یابد تا توانمندی های اقتصادی کشورمان افزایش یابد.

وی به همراهی ۹۰ نفر از فعالان بخش خصوصی در این سفر با رئیس جمهور اشاره و بیان کرد: گرچه در تجربه اول کمبودهایی احساس شد اما بخش خصوصی با صراحت خواسته های خود را مطرح می کرد.

قاسمی در پاسخ به این سئوال که آیا برداشته شدن تحریم ها تاثیری در نرخ سود هم خواهد داشت، گفت: تعیین نرخ سود بانکی به عواملی از جمله نرخ تورم، نرخ پول در بازار آزاد و غیر رسمی و سیاست های انقباضی یا انبساطی بانک مرکزی بستگی دارد. اما پیش بینی می شود که وضعیت نرخ سود بانکی بهبود یابد. سیاست های بانک مرکزی در این زمینه تعیین کننده است و سیستم بانکی منتظر ابتکارات بانک مرکزی در این زمینه است. کاهش نرخ سود بانکی در اقتصاد ما ضروری است و بانک مرکزی بارها به این موضوع تاکید کرده است.

وی با اشاره به کاهش نرخ سود بازار بین بانکی که در حال حاضر نرخ آن به ۲۱ درصد و بعضا به ۲۰.۵ درصد تقلیل یافته است، عنوان کرد: جهت گیری ها کاهش نرخ سود بانکی است و باید منتظر اخبار خوبی در این زمینه باشیم. نرخ سود بانکی و نرخ تورم با یکدیگر در ارتباط هستند، همچنین با کاهش نرخ تامین مالی نرخ سود تسهیلات هم کاهش می یابد. با کاهش نرخ سود بازار بین بانکی، تردیدی در کاهش نرخ سود بانکی وجود ندارد. تورم نیز کاهش یافته که می تواند اثر مثبتی در این رابطه داشته باشد. بانکهای دولتی و خصوصی به کاهش نرخ سود بانکی تاکید دارند.

وی با تاکید بر اینکه با رفع تحریم ها قاعدتا وضعیت بهتری در زمینه نرخ سود بانکی خواهیم داشت ولی سیاست اصلی را در این زمینه، بانک مرکزی تعیین می کند، کاهش نرخ سود را در اقتصاد کشور یک ضرورت خواند و افزود: جهت گیری بانک مرکزی هم در این زمینه است.

مدیرعامل بانک پاسارگاد اعلام کرد که در سفر به کشورهای ایتالیا و فرانسه، مذاکراتی برای تاسیس شعبه در این کشورها انجام شده است و ما منتظر رهنمودهای بانک مرکزی در این زمینه هستیم.

وی درباره دستاوردهای سفر به کشورهای ایتالیا و فرانسه همراه با رییس جمهوری و هیات همراه با بیان این نکته که در این سفرها نمایندگان بانک های پاسارگاد و گردشگری از بانک های خصوصی و بانک توسعه صادرات به عنوان بانک دولتی حضور داشتند، اظهار داشت: ظرف یک هفته آینده مذاکراتی با نمایندگان شرکت های ایتالیایی و فرانسه خواهیم داشت.

وی با اشاره به این نکته که کشور در زمان تحریم، دوران سختی را گذرانده است، افزود: تحریم ها مختص به سال های اخیر نیست اما در این سال ها تشدید شده است و برای نخستین بار، بانک مرکزی مورد تحریم قرار گرفت و سوییفت آن قطع شد

قاسمی از گشایش حساب بانک مرکزی در ایتالیا پس از مدت ها خبر داد و اظهار داشت: برای گشایش حساب بانک مرکزی در کشور فرانسه هم مذاکرات خوبی انجام و تفاهمات اولیه انجام شد که به زودی این مهم نیز محقق خواهد شد. بدون پوشش بانک مرکزی، فعالیت بانک های ایرانی در سایر کشورها ابتر می ماند بنابراین گشایش حساب بانک مرکزی در ایتالیا و به زودی در فرانسه، گام مثبتی محسوب می شود.

مدیرعامل بانک پاسارگاد با اشاره به این نکته که پس از مدت ها دو شرکت بیمه معتبر دنیا به نام های ساچه ایتالیا و کنفاس فرانسه وارد مذاکره و جزییات همکاری با طرف های ایرانی شدند، افزود: استقبال ایتالیایی ها و فرانسوی ها در سطح بسیار خوبی انجام شد و بزرگ ترین شرکت های ایتالیایی و فرانسوی خود را در این سفرها ارائه کردند.

قاسمی تاکید کرد که هیچ محدودیتی برای پوشش قراردادها از سوی شرکت ساچه اعلام نشده و همه چیز به عملکرد طرف ایرانی بستگی دارد. وی حجم تفاهمنامه های منعقده میان طرف ایرانی و طرف های ایتالیایی و فرانسوی را حدود ۴۵ تا ۵۱ میلیارد دلار خواند و یادآور شد: عمده تامین مالی این تفاهمنامه ها با طرف های خارجی است.

مدیرعامل بانک پاسارگاد همچنین به ملاقات بین رییس کل بانک مرکزی کشورمان و روسای کل بانک های مرکزی ایتالیا و فرانسه اشاره کرد و گفت: منتظر دستورالعمل های بانک مرکزی برای برداشتن گام های بعدی هستیم. برقراری مجدد ارتباطات مراحل متعددی را می طلبد و کشورمان باید مدارک خود را ارائه دهد تا انطباق آن با مقررات بین المللی مورد تایید قرار گیرد.

قاسمی به تفاهم برای تامین مالی  بخش های کشاورزی، صنعت، صنایع معدنی، نیروگاه ها، خرید ایرباس با فاینانس ۱۲ میلیارد دلاری، تکمیل فرودگاه های امام خمینی(ره) و ساخت فرودگاه های اصفهان و مشهد با فاینانس خارجی دو میلیارد دلاری فرانسوی ها به عنوان بخشی از دستاوردهای این سفر اشاره کرد.

مدیرعامل بانک پاسارگاد افزود: ما از ایتالیا فعالیت خود را شروع کردیم و از دیروز تاکنون ایمیل های خوبی بین بانک پاسارگاد و طرف های ایتالیایی رد و بدل شده است. نمایندگان بانک های فرانسوی ظرف روزهای آینده به تهران می آیند و نمایندگان ساچه ایتالیا هم در دو هفته آینده وارد کشور خواهند شد. البته بانک ها اقدامات خود را از قبل شروع کرده اند و مذاکرات بانک پاسارگاد در این سفر، تکمیلی بود و قبل از عملیاتی شدن برجام، با ساچه تفاهمنامه امضا کرده بود.

قاسمی با اشاره به این نکته که همه قراردادهایی که در این سفر امضا شد برای کشور لازم و اجتناب ناپذیر است، خاطرنشان کرد: بحث تامین مالی تاسیسات نیروگاهی، فولاد، راه و ارتباطات، دارو و درمان، کشتیرانی، خودرو و ... مواردی است که برای کشور حیاتی محسوب می شود.

وی از انعقاد قرارداد یک میلیارد دلاری شرکت میدکو- هولدینگ معدنی گروه مالی پاسارگاد- در ایتالیا خبر داد و گفت: بر اساس این قرارداد، تاسیسات فولادی همچنین یک نیروگاه ۵۰۰ مگاواتی در کشور ساخته و نیازهای میدکو   مرتفع خواهد شد. پروژه های بزرگی که نیازمند یک بانکداری قوی بین المللی است و همچنین بنگاه های کوچک، در اولویت این بانک است.

قاسمی با بیان این نکته که هم اکنون امکان گشایش ال سی برای همه کشورها ولو از یک کشور ثالث وجود دارد، گفت: هم اکنون کارگزاران ما در خارج از کشور امکان گشایش ال سی برای تمام کشورها را دارند که این امر قطعا هزینه ورود کالا به کشور را به دلیل کاهش هزینه نقل و انتقالات ۸ تا ۱۰ درصد، کاهش خواهد داد.

وی اضافه کرد: در نتیجه این امر، ریسک فروشندگان نیز ۱۵ تا ۲۰ درصد کم خواهد شد بنابراین می توان پیش بینی کرد که گشایش ال سی ها، باعث صرفه جویی ۲۰ تا ۳۰ درصدی در خرید برخی از کالاها خواهد شد.

مدیرعامل بانک پاسارگاد با بیان این نکته که این بانک با حدود ۲۵ بانک، رابطه کارگزاری دارد، اظهار داشت: برقراری رابطه کارگزاری با ۴۰ بانک دیگر هم در دستور کار قرار دارد. مذاکراتی را برای تامین مالی کارهای مهمی شروع کرده ایم که دارد به نتیجه می رسد.

منبع:مهر


دیدگاه‌ها

کد موجود در تصویری که مشاهده می کنید را وارد کنید
XML دیدگاه ها: RSS | Atom
معرفی فدراسیون

فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران بمنظور ساماندهی تشکلی فرایندهای تولید و صادرات کالاها و خدمات صنايع انرژي ايران و حفظ توازن و نظم و فراهم کردن امکان بهره برداری بیشتر از سرمایه گذاری و تولید و همچنین استفاده و انتقال تجربیات علمی و عملی دست اندرکاران و به هنگام نمودن آن برای نیل به اهداف قانونی توسعه در حوزه صادرات كالا و خدمات حوزه انرژي ايران و دفاع از منافع مشروع اعضاء، فدراسیون صادرات انرژی و صنایع وابسته ایران به استناد بند (ک) ماده (5) قانون اتاق بازرگانی و صنایع و معادن و کشاورزی ایران تشکیل گردیده است.

ادامه مطلب

انجمن‌ها و شرکت‌های عضو

ساعت سرور

امروز، دوشنبه 31 خرداد 1400 5:46 ب.ظ

ورود به سیستم

کاربر گرامی، در صورتی که ثبت نام نکرده اید روی دکمه ثبت نام کلیک نمایید. شایان ذکر است جهت استفاده از کلیه امکانات سایت ثبت نام ضروری می باشد.


ثبت نام

ثبت نام اولیه در سیستم برای همگان رایگان می باشد